Blog

   W sobotę 27 października delegacja działaczy ONR Podhale uczestniczyła w obchodach masakry w Černovskej – obecnie jest to część Rużemberoku. Uroczystość organizowana przez naszych przyjaciół z LSNS miała upamiętnić 15 cywilnych ofiar które zginęły od kul węgierskich żandarmów 27 października 1907 roku. Powodem starć był opór lokalnej ludności przeciwko konsekracji nowo wybudowanej świątyni powstałej z własnych składek miejscowej ludności przez węgierskich księży przysłanych przez władze węgierskie. Demonstrujący domagali się  aby zaczekać z konsekracją  świątyni do czasu powrotu z więzienia księdza Andrzeja Hlinki. W tłumie protestujących byli również Polacy.  
   Hlinka  uznawany jest za ojca narodu słowackiego, był również założycielem Słowackiej Partii Ludowej.  
   W obchodach wzięli udział lokalni mieszkańcy oraz członkowie i sympatycy LSNS. Po okolicznościowych przemówieniach odczytano imiona i nazwiska zabitych osób, złożono kwiaty a następnie odśpiewano hymn Słowacji.
    Po zakończonych uroczystościach udaliśmy się do lokalu partyjnego LSNS.  Tutaj był czas na luźniejsze rozmowy i omówienie paru spraw.  Z naszymi kolegami widzimy się już niebawem na tego rocznym Marszu Niepodległości.

no images were found