Blog

Wakacyjna wizyta naszych działaczy na Słonecznym Brzegu w Bułgarii była okazją do spotkania z bułgarskimi nacjonalistami z organizacji VMRO znanych w Polsce między innymi z ich udziału w Marszach Niepodległości.
Nasza wizyta w Warnie trwała dwa dni podczas których mieliśmy okazję spotkać się z tamtejszymi działaczami nacjonalistycznymi. Odwiedziliśmy lokalną siedzibę organizacji oraz zwiedziliśmy miasto po którym oprowadzali nas nasi koledzy. Wieczorem zostaliśmy zaproszeni na tradycyjną kolację.
Następnego dnia udaliśmy się na pole bitwy pod Warną gdzie 10 listopada 1444 roku król Polski oraz Węgier Władysław III Warneńczyk dowodząc wojskami krzyżowców poległ w walce przeciwko wojską imperium osmańskiego. Dzisiaj na miejscu w którym poległ nasz król znajduje się park memoriał. Tutaj oddaliśmy wspólnie hołd krzyżową poległym w obronie świętej wiary Chrześcijańskiej.
Warto wspomnieć że nasz król w Bułgarii uważany jest za bohatera. Przez 2 dni mieliśmy możliwość dowiedzieć się bardzo wiele o Bułgarii oraz jej historii, walce narodowo wyzwoleńczej przeciwko Imperium Osmańskiemu oraz tamtejszym ruchu narodowym. Nasi gospodarze w imieniu organizacji przekazali Zarządowi Głównemu ONR oraz prezesowi ONR Podhale zaproszenie na marsz Łukowa który corocznie odbywa się tradycyjnie w lutym w Sofii aby upamiętnić generała Łukowa zamordowanego przez komunistów 13 lutego 1943.
Obiecujemy skorzystać z zaproszenie i być obecni na marszu.
Z naszej strony zaprosiliśmy naszych gospodarzy na tegoroczny Marsz Niepodległości, koledzy obiecali skorzystać z naszego zaproszenia.
Dziękujemy serdecznie za gościnę i poświęcony czas !

ONR Podhale

no images were found