Blog

W tym roku z okazji święta Wszystkich Świętych, jak zawsze przy okazji wizyty na grobach naszych bliskich odwiedzaliśmy też groby i pomniki poświęcone pamięci poległych za Wolność naszej Ojczyzny. Uczestniczyliśmy również w zbiórce pieniędzy, organizowanej przez fundację Niezłomni w Zakopanem i oraz Sidzinie.

Odwiedziliśmy i zapalaliśmy znicze na grobach w :

– Czarnym Dunajcu. Gdzie odwiedziliśmy groby:
– ppłk Eugeniusza Borowskiego ps.”Leliwa” członka Narodowej Organizacji Wojskowej a po scaleniu AK
– Mjr. Pilota Kazimierza Romaniszyna – walczącego w kampanii wrześniowej, francuskiej i bitwie o Anglię w dywizjonie 300.
– Zapaliliśmy znicze pod tablicą upamiętniającą wszystkich mieszkańców gminy Czarny Dunajec pomordowanych pod czas wojny przez Hitlerowców.
– Zakopanem: Cmentarz na ulicy Nowotarskiej.
– Nowy Targ:
– Kwaterę Legionistów, grób drugiej żony mjr. Józefa Kurasia, Doktora Mecha – jednego z przywódców przedwojennych narodowców na Podhalu, grób kapitana Eugeniusza Frajdenberga, Albina Borowicza, pomniki poświęcone AK, pomordowanym w Katyniu oraz poświęcony powstańcom styczniowym i listopadowym.
-Rdzawka : zapaliliśmy znicze pod pomnikiem poświęconym partyzantom

Tego roku to szczególne święto, zbiegło się w czasie z wizytą naszych węgierskich Przyjaciół, tym samym naszym celem było odwiedzenie grobów ich rodaków na terenie Orawy. W związku z tym odwiedziliśmy szereg orawskich cmentarzy, jak również kościół pod wezwaniem Św. Stefana króla Węgier w Lipnicy Małej i kościół w Orawce gdzie na cmentarzu zapaliliśmy znicze pamięci załogi samolotu „Karaś”, poległej w wrześniu ’39 roku.

Biuro prasowe ONR Podhale