Sprawiedliwość dla Węgier ! Rocznica traktatu w Trianon./relacja/

trianon_1Sprawiedliwość dla Węgier – Rocznica traktatu w Trianon

W ubiegły weekend miały miejsce zorganizowane przez ONR Podhale obchody traktatu w Trianon.
Zbrodniczy traktat podpisany 4 czerwca 1920 roku odebrał Węgrom 2/3 ich terytorium oraz pozostawił 3,5 miliona Węgrów poza swoją ojczyzną.

Aby wyrazić naszą solidarność z bratnim narodem Węgierskim w rocznice jego tragedii zostały zorganizowane obchody w których udział wzięli nasi koledzy i koleżanki z Małopolskiej Brygady ONR, Narodowej Dębicy, Małopolskich Patriotów, Narodowego Rzeszowa, MW Nowy Sącz oraz nasi Węgierscy przyjaciele z
. Swoja obecnością zaszczycił nas również pan kierownik główny ONR Aleksander Krejckant wraz z zastępcą.

Na miejscu zbiorki pod zamkiem w Niedzicy czekali na nas licznie policjanci, którzy po krótkiej rozmowie pozwolili nam udać się na zwiedzanie zamku co też z zadowoleniem uczyniliśmy.

Po wspólnym zwiedzaniu starego Węgierskiego zamku udaliśmy się w policyjnej asyście na cmentarz ostatnich Węgierskich gospodarzy tej ziemi gdzie zapalono znicze oraz miały miejsce okolicznościowe przemówienia przedstawiciela ONR Podhale oraz lidera Węgierskich nacjonalistów z Słowacji. Po przemówieniach odpalono race i wznoszono okrzyki ku chwale Polski i Węgier.

Następnie pod czujnym okiem policji udaliśmy się na przełom Białki w Nowej Białej – dawną granice pomiędzy Królestwem Polski i Węgier. Po spacerze w pięknej okolicy udaliśmy się na cmentarz w Waksmundzie gdzie spoczywają podkomendni Majora Józefa Kurasia Ognia. Po chwili modlitwy i zadumy udaliśmy się do Nowego Targu na miejsce naszej integracji która trwała do późnych godzin rannych.

Rano wyspani i wypoczęcie rozstajemy się w jak najlepszych humorach.

Specjalne podziękowania dla naszych węgierskich braci za obecność oraz dla pięknej pani przewodnik z zamku za wyrozumiałość i cierpliwość.