Blog

Tradycyjne jak co roku 26 maja w Niedzicy odbyły się obchody podpisania traktatu w Trianon. Tym razem oprócz naszych przyjaciół z HVIM gościli u nasz również członkowie rycerskiej grupy rekonstrukcyjnej z Budapesztu. Bratankowie przybyli już z piątek wieczorem.
W sobotę wczesnym rankiem udaliśmy się na wędrówkę tatrzańskimi szczytami. Po powrocie z gór wróciliśmy do Niedzicy, gdzie przybyli już inni zaproszeni goście między innymi z ONRu oraz Małopolskich Patriotów.
Po chwili odpoczynku przy dźwiękach dudy na których grał jeden z bratanków udaliśmy się ubrani w tradycyjne stroje góralskie a Węgrzy w stroje rycerskie na cmentarz rodziny Salamonów. Tutaj miał miejsce główne uroczystości które zaczęły się modlitwą za zmarłych tutaj spoczywających, następnie przemawiali kolejno : prezes ONR Podhale Maciej Trebunia-Tutka oraz prezes HVIM na Słowacji Dobay Gergely. Po przemówieniach według staropolskiego zwyczaju naszych przodków powitaliśmy naszych gości chlebem i solą a w zamian otrzymaliśmy od nich czerwone wino. Po uroczystościach udaliśmy się jeszcze pod bramy Niedzickiego zamku gdzie zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcia.
Wieczorem odbyła sie integracja. Przy dźwiękach dudy oraz tradycyjny pieśni góralskich i węgierskich popijając zacne trunki domowej produkcji naszych drogich przyjaciół spędziliśmy całą noc umacniając nasze braterstwo i przyjaźń w myśl starego przysłowia „Polak, Węgier, dwa bratanki, i do szabli, i do szklanki”. Była to wspaniała okazja do zawarcia nowych przyjaźni i zaciśnięcia tych już zawartych. W południe następnego dnia wypoczęci i wyspania żegnamy się z naszymi przyjaciółmi dziękując za odwiedziny i wspólnie spędzony czas.
Niedługo zobaczymy się ponownie podczas festiwalu węgierskiej muzyki patriotycznej na Słowacji na który to zostaliśmy zaproszenie. Polak, Węgier, dwa bratanki, i do szabli, i do szklanki. Lengyel, magyar – két jó barát, együtt harcol, s issza borát !
Galeria:

no images were found