„Pamięci ucz się od Górali” – Judyta Gacek

Każdy region w Polsce ma swoją historię, całkiem unikalną, ciekawą mniej lub więcej. Czasami wiążą się z tym pewne postaci, ,,ludzie legendy”, Podhale ma swojego Janosika, Łódź ,,Ślepego Maksa”, a Śląsk Pistulkę. Co łączy tych mężczyzn? Według mojej wiedzy i uznania łączy ich to, że przez pewne sfery społeczeństwa byli nazywani bandytami, a przez inne zaś byli podnoszeni do rangi bohaterów. Czy dzisiaj nie jesteśmy świadkami pewnej walki czy konkurencji pomiędzy środowiskami broniącymi od lat Żołnierzy Wyklętych a środowiskami, które nieprzerwanie od dekad ograniczają się do nazywania ich bandytami?

Im bliżej dnia 1 marca, tym więcej jadu wymieszanego z miodem w mediach i na portalach internetowych. Nie zmienia się nic od lat. Wersje przeciwników nie ulegają żadnym zmianom, czy nie są ubogacane o nowe fakty, które wraz z Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych mogłyby być wisienką na torcie bądź bombą, która zniszczyłaby legendę partyzanta. Nic! W tym roku do grona bluźnierców dołączył też Paweł Kukiz. Wiedząc zapewne z salonów celebryckich, że jak się grzmotnie zdaniem atakującym, w tym wypadku ,,Burego” i ,,Ognia”, to ma zagwarantowane miejsce nie tylko w ramówce wieczornych wiadomości, ale też w całym Internecie. Jak sobie postanowił, tak i się stało. Doda, jak powie coś głupiego, to się o niej mówi. Jak widać Kukiz zadanie odrobił, uczy się od ,,najlepszych”. Przy tym okazał się straszliwym hipokrytą, który, gdy walczy o wyborców, chodzi w koszulce z Żołnierzami Wyklętymi, a gdy już naiwnych znajdzie, to ,,hulaj dusza piekła nie ma” i mówi co chce, a wręcz bredzi. Czy partia Kukiza będzie teraz skupiać się na kontrowersyjnych wypowiedziach, żeby mówiąc kolokwialnie ,,dowalić” komuś, kto akurat jest na ,,tapecie”, a potem się z tego wycofywać? Po dwóch dniach przeprosił za wypowiedź na temat ,,Ognia”. Czyżby przemyślał, douczył się? A może wyjechał na Podhale i stwierdził, że ,,No nie, co ja palnąłem?”. Nic z tych rzeczy, zainterweniowała rodzina ,,Ognia” i wycofał się ze swoich słów.

Myślę, że Górale broniący Józefa Kurasia nie zapomną Kukizowi tych słów, które bądź co bądź zostały jednak napisane bez względu na to, czy były przemyślane czy nie. Nie zapomni mu tego też podhalański ONR, dla którego Józef Kuraś to niekwestionowany Bohater. Panie Kukiz, aby stać się Bohaterem trzeba bardzo wiele zrobić dla Polski, pan póki co dołączył tylko do bandy opluwających, których słowo ,,bohater” nijak się trzyma. Obrał Pan cel, wykonał pewne gesty, wypowiedział pewne słowa, które raz na zawsze pozbawiają pewnego rodzaju szacunku, o który polityk reprezentujący nasz kraj powinien walczyć. ONR Podhale nie zapomni tego może być Pan pewien, a pamięci uczyć się można.

JUDYTA GACEK
Działaczka ONR Podhale. Studentka Administracji na UP w Krakowie. W swoich artykułach lubi skupiać się na aspektach społecznych, jak również na ,,podglądaniu” życia w Niemczech – nie tylko politycznego.

Artykuł ukazał się na portalu Kierunki.InfoJudyta Gacek: Pamięci ucz się od Górali