„Odkłamywanie ONR-u” – Judyta Gacek

Judyta Gacek
Judyta Gacek

Media w Polsce, posiadają niesamowitą władzę i są przede wszystkim wolne. Daje im to niesamowitą zdolność do udostępniania tego co po prostu chcą i wmawiania ludziom, że rzeczywistość wygląda tak jak przedstawiają. W naszym kraju telewizja TVN uważana jest przez większość za kanał, który raczej trzeba omijać z daleka. Jednak są ludzie, którzy nadal ślepo wierzą we wszystko co tam usłyszą, a jeśli dołożyć do tego opinie ,,ekspertów” – mamy obraz świata „tvnowców”. Warto dodać, że świat polskiego ONRu w tym i ONR Podhale uchyla się od udzielania wywiadów i komentarzy dla tejże stacji telewizyjnej. Nie powstrzymuje to jednak redaktorów przed ciągłym upominaniem się o uwagę czy nawet jedno zdanie. Może to brak chęci do współpracy sprawił, że kilka dni temu miliony Polaków mogły oglądać w domu mistrzowski pokaz propagandy antynarodowej i zakłamywania nie tyle rzeczywistości, co przeszłości.

Program ,,Czarno na białym: Prawdziwa historia”, postanowił tym razem ukazać prawdziwą historię i korzenie Obozu Narodowo Radykalnego. Temat chwytliwy, bo tak ostatnio opluwany i niszczony ONR, doprowadził do ruchu w mediach i internecie. Oglądalność skacze. Program miał na celu przedstawić i pokazać ludziom w Polsce jakim złem, niestety złem koniecznym jest ONR w naszych czasach. Za pomocą panów historyków, którzy aż grzmią z ekranów telewizorów, podpierając się słowami ,,faszysta” czy „przemoc”. Panowie wydają się bardzo obeznani w temacie, ale chyba tylko dla redakcji. Sprowadzanie członków ONRu do łysych, młodych mężczyzn (o dziwo tylko mężczyzn?), wydaje się być nie tyle generalizowaniem, co poddawaniem się stereotypom. Twierdzą, że znali członków powstającego w 1934 roku Obozu, może i znali ale nie daje im to prawa do oceniania i robienia głupków z dzisiejszych narodowców. Bo co się okazuje? Dzisiejsi ,,potomkowie” Jana Mosdorfa wiedzą więcej na temat ONR niż wielcy historycy IPN-owscy, którzy wiedzę czerpali z PPS-owskich gazet i broszurek. Niestety, występujący w reportażu profesor Andrzej Friszke, próbuje wmówić wszystkim, ze za zabójstwem ministra spraw wewnętrznych Bronisława Pierackiego w roku 1934, stał ONR i jego członkowie. Może to celowe zagranie, ale jeżeli jego wiedza jest aż tak uboga, powinien sprawdzić, że za tym zabójstwem stał członek Ukraińskich Nacjonalistów. Widać, dla  ,,rzetelnego” redaktora taka wiedza nie była konieczna, ważny był przekaż, że ONRowcy zabijają i podkładają bomby. Reportaż kładzie nacisk na hasła jakimi posługują się dzisiaj członkowie Obozu Narodowo radykalnego ,,A na drzewach zamiast liści, będą wisieć syjoniści”. Co ma to na celu? Przestraszyć społeczeństwo. Wszyscy przecież dobrze wiedzą, że mają one wymiar symboliczny. Jakby nie było ,,Solidarność tez miała swoje hasła i jakoś nigdy do czynów nie przeszli. Jednym wolno głosić co chcą, innym już nie – bo to faszyści. Dziwi fakt, że tylko członkom ONRu zarzuca się antysemityzm, jakby nigdy wcześniej go nie było. A był, władze Państwa Polskiego walczyły z Żydami, nie szablą a sankcjami i dyrektywami. Czyż to nie jest antysemityzm? Boli fakt, że pomimo takiej ogromnej niewiedzy, jaką posługują się panowie w programie, ludzie oglądają to i niestety wyciągają błędne wnioski. Warto, przypomnieć, że Obóz Narodowo Radykalny to póki co jedyna organizacja w Polsce, która ma plan na oszczędzenie Polakom uczestnictwa w nieuchronnym końcu, wielkiej Europy. Zapewne ciężko o tym pamiętać, gdy manipulacja mediów ciągle rozwija skrzydła.

Kilkanaście godzin po publikacji reportażu w internecie, reporterzy TVN postanowili usunąć materiał. Dzisiaj niestety nie można go już zobaczyć. Szkoda, każdy mógłby sam ocenić poziom intelektualny i rzetelność tych szalenie ,,opiniotwórczych” mediów.

Judyta Gacek
artykuł ukazał się również na portalu Góral Info: Judyta Gacek: Odkłamywanie ONR-u

zrzuty ekranowe z sieci odnoszące się do usuniętego odcinka  :
tvn_strona2
kłam_tvn

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *