Blog

O pamięć Żołnierzy, którzy wraz z wkraczaniem Sowietów na ziemie polskie, nie złożyli broni i nie ulegli bierności wobec komunistycznej niewoli, jako narodowcy zabiegaliśmy od samego początku. Przede wszystkim dlatego, iż ludzie ci zasługują na pamięć – jako żołnierze Wojska Polskiego, jako patrioci, jako ludzie niezłomni i wierni ideałom. Ale również i dlatego, że postawa tych Polaków, którzy walczyli z komunistycznym totalitaryzmem, to postawa której brakuje we współczesnych realiach, a która jest wzorem do naśladowania. Ich pamięć komuniści próbowali zniszczyć, próbowali ich „wykląć” z historii. Bogu dzięki im się to nie udało. Współcześnie 1 marca jako Narodowe Święto Pamięci Żołnierzy Wyklętych w polskich realiach funkcjonuje dopiero niecałą dekadę. Niezmiernie dobrym jednak zjawiskiem jest to, iż z roku na rok jest świętowane coraz bardziej wyraziście, w większości przez młodych ludzi.

 Z okazji tego Święta działacze ONR Podhale wzięli udział w trzech wydarzeniach. Pierwszym z nich była uroczysta Msza Święta w kościele pw św. Katarzyny w Nowym Targu, po której miejsce miały uroczystości upamiętniające Żołnierzy Niezłomnych pod Krzyżem Katyńskim, połączone z Apelem Poległych.
Po ich zakończeniu, wieczorem, nasi działacze udali się pod pomnik Józefa Kurasia „Ognia” w Zakopanem, odmówili modlitwę oraz złożyli wieniec w tym symbolicznym miejscu upamiętniającym najsłynniejszego partyzanta na Podhalu. 

3 marca w całym kraju odbywały się „Biegi tropem wilczym”. Również w tym roku nasi działacze, w myśl idei Sport-Zdrowie-Nacjonalizm, wzięli w nich udział – na dystansie 1963 m w Zakopanem oraz 8,8 km w Jedlni-Letnisko, w tym także synowie jednego z naszych działaczy, za co chłopcy zostali nagrodzeni medalami oraz rozgrzewająca herbatę. Każdy uczestnik otrzymał też pamiątkowe koszulki z wizerunkami bohaterów, którzy nie poddając się komunistycznemu reżimowi, walczyli do końca. 

Cześć i Chwała Bohaterom!