96 Rocznica podpisania traktatu w Trianon

trianon
W sobotę 28 maja ONR Podhale wraz z naszymi węgierskim przyjaciółmi z H.V.I.M organizował po raz kolejny obchody mające na celu upamiętnić te smutne wydarzenie.

Miejsce naszego spotkania – Niedzica nie było przypadkowe. To właśnie tam na polskim Spiszu który kiedyś były częścią Królestwa Węgier wznosi się zamek „Dunajec” stara węgierska warownia graniczna.
Główne uroczystości odbyły się na cmentarzu rodziny Salamonów ostatnich węgierskich właścicieli zamku.
Uroczystości rozpoczęła modlitwa w intencji zmarłych spoczywających na tym cmentarzu, następnie odśpiewano hymn Polski i Węgier. Głos zabrali kolejno przedstawiciele ONR Podhale: Jakub Stankiewicz, prezes ONR Podhale Maciej Trebunia-Tutka, lider H.V.I.M na Słowacji Dobay Gergely.
Po okolicznościowych przemówieniach i złożeniu kwiatów udaliśmy się na przełom rzeki Białki w Nowej Białej – starą granice pomiędzy Królestwem Polski i Węgier.
Po małej wspinacze i spacerze w pięknej okolicy udaliśmy się do Krośnicy gdzie do późnych godzin odbywała się integracja.
Naszymi gościnami specjalnymi byli nasi rodacy z terenów obecnej Litwy.
Dziękujemy za uczestnictwo wszystkim obecnym a w szczególności dla : kolegów i koleżanek z ONR, Młodzieży Wszechpolskiej, Wiślackich Patriotów, Narodowej Cracovii, Kibiców Podhala Nowy Targ, Polonii Wilno.
Dziękujemy naszym Węgierskim przyjacielom za odwiedziny oraz mile spędzony czas! Doz zobaczenia ponownie i oby jak najszybciej !


Informacja o wydarzeniu plus galeria na Kierunki.Info.pl: HVIM, ONR Podhale: 96. rocznica podpisania Traktatu w Trianon