Blog

Dni 1 oraz 2 listopada to szczególny okres w Polskiej tradycji. 1 XI, zgodnie z tradycją Kościoła Katolickiego, obchodziliśmy wspomnienie Wszystkich Świętych – osób wyniesionych na ołtarze, których życie powinno stanowić dla każdego z nas wzór i drogowskaz w ziemskim życiu, którego celem, zgodnie z wyznawaną przez nas wiarą, jest droga do Nieba.

2 XI to natomiast wspomnienie zmarłych i okres szczególnej modlitwy za tych, którzy z tego ziemskiego świata odeszli przed nami. 

W dniu tym działacze ONR Podhale, poza własnymi bliskimi, skupili się także na odwiedzeniu grobów i modlitwie za osobami, które swoje życie poświeciły na pracę i walkę dla naszej Ojczyzny.Ponieważ „nie umiera ten, kto żyje w pamięci żywych” tego dnia zadbano o uprzątnięcie oraz zapalenie zniczy i pozostawienie kwiatów na grobach i pomnikach takich jak m.in. Pomnik poświęcony partyzantom walczącym o wolność w trakcie II wojny światowej w Rdzawce oraz pomnika ku czci poległych Legionistów lat 1914-1918 w Nowym Targu, a także na grobach Bieleckiego – uciekiniera z Auschwitz, dr Mecha – prezesa SN czy symbolicznego grobu ofiar zbrodni Katyńskiej w Nowym Targu oraz na grobach przedwojennych działaczy narodowych w Zakopanem.

no images were found