Blog

W dniu 3. lutego wybraliśmy się do miejscowości Sidzina, by wziąć udział w organizowanych przez Małopolskich Patriotów obchodach upamiętniających wydarzenia z 1945 roku, kiedy to wycofujący się przed frontem Niemcy, dokonali pacyfikacji Sidziny.

Wydarzenie to stanowi także jednoczesne świadectwo Opatrzności Bożej, bowiem wówczas gdy hitlerowcy dokonali spalenia domostw i aresztowania około 60 mężczyzn, którzy mieli zostać rozstrzelani, z nieznanych powodów odstąpili od tego zamiaru i owa grupa Sidzinian odeszła wolno. Upamiętnienie rocznicy rozpoczęło przypomnienie przebiegu wydarzeń sprzed 74 lat, następnie wspomniani zostali także bohaterowie Powstania Styczniowego, którego 156. rocznicę obchodziliśmy 22 stycznia. Po odczytaniu Apelu Poległych oraz modlitwie za nich i za Ojczyznę, odmówionej wspólnie z miejscowym księdzem, złożone zostały znicze oraz wieniec pod kapliczką upamiętniającą wydarzenia z 1945 roku.

Dziękujemy za zaproszenie Małopolskim Patriotom i jesteśmy wdzięczni, że mogliśmy wziąć udział w upamiętnieniu wydarzeń z kart lokalnej i jakże niezwykłej historii. Jest to szczególnie ważne, ponieważ pamięć o historii swojego kraju zaczyna się właśnie od dbałości o upamiętnianie lokalnych wydarzeń.