Rocznica urodzin Romana Dmowskiego

Wczoraj obchodziliśmy rocznicę jego urodzin. Ten człowiek znany jest współcześnie z wielu cytatów, ale też z tego, że stanowi jednego z największych ideologów polskiego ruchu narodowego.

Kim był? To jemu zawdzięczamy kształt II Rzeczpospolitej, bo podczas, gdy Wojsko Polskie walczyło na granicach i w kraju, on w Wersalu mozolnie acz niezachwianie walczył o polskie interesy, granice, tożsamość.
Dlaczego stanowi dla nas autorytet? Ponieważ będąc jednocześnie orędownikiem nieustannej pracy nad sobą, mężem stanu i racjonalnie spoglądającym na realia patriotą, potrafił dla dobra swojego Narodu współpracować na wielu płaszczyznach.

„Gubi nas ona [bierność] nie tylko jako naród, ale jako jednostki. Jej to przede wszystkim zawdzięczamy, że wśród nas tak częstym jest zjawiskiem pesymizm, beznadziejność, brak wiary w siebie i w możność życia na lepszy sposób. Trzeba świat znać i rozumieć, a życie samemu urabiać według własnych wymagań. Świat wtedy nie będzie taki brzydki, a życie na nim nie takie złe, jak to nam się często zdaje.”
-Myśli nowoczesnego Polaka, 1903.